środa, 6 stycznia 2016

blokowisko, łyżwy i WIPyTaka oto blokowa scenka rodzajowa:
W niedzielną noc o trzeciej nad ranem budzi nas dzwonek do drzwi, intensywny, kilkakrotny. Myślę sobie, że to sąsiad z góry znów chce pożyczyć pilota do bramki parkingowej, mówię Krzyśkowi, by nie odłączał go od kluczy samochodowych, tylko dał cały pęk (regularnie łamię sobie paznokcie usiłując później wkręcić pilota na to upiorne kółko z drutu!)
Okazuje się jednak, że to straż pożarna. Pytają, czy vis a vis mieszka starsza pani (jaki ma cel to pytanie? – kontrolny?, może chcą nim nas ocucić?), podejrzewają, że zasłabła i muszą dostać się do jej mieszkania przez nasz balkon.
Na balkon ów wychodzi się z pokoju Juli. Proces twórczy w pokoju tym się rozgrywający uniemożliwia jednak przezeń przebrnięcie… Dobrze, że jest ciemno! Jula śpi niewzruszona, ja rozgarniam zalegające na podłodze warstwy wszystkiego na boki, torując strażakowi przejście na balkon.
Upewnia się, że przeskoczenie z balkonu na sąsiedni balkon jest możliwe i udaje się do auta po łom i szelki. W tym czasie sąsiadka otwiera drzwi na oścież i lamentuje, że ma pełno wody w kuchni. Ja wybiegam w samej piżamie i skarpetkach uradowana, że żyje! Obudził ją sąsiad z parteru telefonem. Pełno wody jest także w korytarzu – czuję, bo skarpetki mam zupełnie mokre. Zrzucam je zakładam crocsy i rzucam się do zwijania chodników i zbierania wody z parkietów sąsiadki ogarniętej atakiem paniki.
Wracają strażacy, starszy sąsiad z parteru nazywany pułkownikiem, jakiś nieznany mi chłopak (dziwi się, że obie tak twardo spałyśmy) i zalana sąsiadka z siódmego. Ta ostatnia strasznie krzyczy: „Pani to ma sen, pani Krysiu, przecież waliłam w sufit, tak że myślałam, że mi na głowę zleci!!! etc.” [Od razu wyjaśniam, że pani Krysia była zupełnie trzeźwa.] Przy całej histerii i awanturze pani z siódmego nie zapomina jednak tytułować starszego pana z parteru „pułkownikiem”. Ścieram parkiet i toaletę.
Oględziny instalacji hydraulicznej wykazały pęknięty wężyk doprowadzający wodę do spłuczki. W tym czasie nieznany mi chłopak – jak się okazuje Paweł z dziewiątego, to na niego pierwszego padło podejrzenie pani z siódmego – nie mogąc dodzwonić się  do naszego osiedlowego dyżurnego hydraulika wyłamał drzwi do głównego zaworu i zakręcił wodę w całej klatce. Chce też pomóc z wężykiem, wykręcić go, szuka klucza. Pułkownik jednak odsuwa go na bok i odkręca gołą ręką z komentarzem „Panie, te ręce budowały socjalizm!”  
Wyłączają prąd – okazuje się bowiem, że w kuchni są dwa centymetry wody. Kiedy po wstępnym ogarnięciu wróciłam do łóżka i nie mogłam ponownie zasnąć, pomyślałam, że można było tę wodę zgarniać szufelką! A my z Pawłem, w półśnie męczyliśmy się mopem i szmatą… Dobrą godzinę! – (Sąsiadka ma wszczepione bajpasy…)
Kiedy już kończyliśmy pojawił się Antoni, nasz dyżurny hydraulik, który lubi sobie u lokatora posiedzieć i napić się zielonej herbaty. Dużo herbaty, koniecznie zielonej – bo zdrowa – intensywnej i bardzo długo parzonej, tak gorzkiej, że słabo się robi. Zamknął wodę w mieszkaniu, coś rzekł i poszedł sobie.


Na łyżwy najlepsza pora! sadzawki parkowe zamarzły - to jednak zupełnie inna jakość niż na "spacerniaku" lodowiska miejskiego wraz z setkami współwięźniów krążących jak w kieracie! A że mróz zelżał, to i tyłek nie odpada. Jest bardzo przyjemnie. Zapraszam do nas na Krzyki do Parku Południowego! 

A teraz kolej na WIPy:
1. Nieśpiesznie, wieczorową porą, dzieje się  MANZANILLA w kolorze żurawinowym. Z Nobla z nutą kaszmiru. 

2. Okazało się że szal jest pilnie potrzebny. Męski, ale nie taki konserwatywny jak dla starca [dlatego pomysł jodełki został bezwzględnie odrzucony].
A miałam Wam ja w szafie od jakiegoś roku dwa motki miksu merino z kaszmirem [jest to niezmiernie miękka kompozycja] w koszmarnym kolorze kupowatego brąziku. Przewinęłam i wrzuciłam do gara z granatową farbką i wyszła mi piękna podwędzana śliwa!  


 A oto samego szala pierwszy koniec. Jeśli zgadujecie kto mnie zainspirował, zachowajcie dla siebie! :)
8 komentarzy:

 1. Wow, jaki opis akcji ratunkowej, jak z powieści grozy :)Manzanilla piękna, chyba nie mogę się doczekać dziergania mojej bo próbowałam wczoraj zacząć próbkę...ale muszę twarda być - najpierw test dla Asji doprowadzić do momentu blokowania! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A! wiem chyba co to, to ten zielony sweterek z kieszonką sprzed roku? Zazdraszczam zatem i ja Tobie także.

   Usuń
 2. Jestem świeżo po wysłuchaniu "Pecha" Chmielewskiej przy dzierganiu entrelaca ,Twój opis iście z podobnej powieści :D.
  Aczkolwiek nie zazdroszczę sytuacji w środku nocy :). Szalik super - czy mogę się zainspirować? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzanko miła! ależ bardzo proszę, choć doradzam te oczka patentowe robić po 'lewej' stronie - lepiej wygląda: robi się wtedy taka prawdziwa krata, bo kolory są bardziej rozmyte, a 'prawa' strona jest sama w sobie ładna bez patentu.

   Usuń
 3. Trzeba bylo u pani Krysi okna pootwierac i lodowisko w mieszkaniu zrobic ;d z zielona herbata dla hydraulika w tle ;)
  Opowiadanie jak z filmu!
  Dziergadla ciekawe, a co do inspiracji to pojecia nie mam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Krysia [oczywiście inaczej ma na imię] tak niemiłosiernie grzeje !!!! - kaloryferem naturalnie, niejednym, że byłoby to niemożliwe... prędzej w naszej sypialni [czytaj wyłącznie dosłownie!: mamy zakręcony kaloryfer niezależnie od zewnętrznej temperatury].
   Ale wizja świetna! może przekupię hydraulika herbatą zieloną i przynajmniej w piwnicy jakąś ślizgawkę mi załatwi...?

   Usuń
 4. życie w bloku nie do zastąpienia.... te emocje....te kontakty międzyludzkie ;)

  OdpowiedzUsuń