piątek, 6 czerwca 2014

Bourette: kocham!!!

Na majowym spotkaniu e-dziewiarkowym pozazdrościłam Makunce pięknego sweterka [nie ja jedna] i natychmiast postanowiłam podobny sprawić sobie.
Wyszedł nieco inaczej, robiłam go w "jednym kawałku": łącznie przód i tył i do wielkiego prostokąta dorobiłam rękawy - też na płasko, po czym całość zszyłam po bokach.
Rękawy miały być krótkie, ale zostało mi tyle włóczki, że postanowiłam całą zużyć 

Włóczka to jedwab Bourette Campolmi,  200 g - boska!!! długa na 960 metrów bez jednego węzełka, dlatego szkoda mi było ciąć.
Druty: 2,0 i 2,5 

Wykonanie jest banalnie proste: 
na przód
nabrałam 140 o. na druty 2,0 
przerobiłam 6 rzędów ryżem,
następnie 155 rzędów dżersejem na drutach 2,5. [W pierwszych dziesięciu rzędach po i przed o.brzegowym przerabiałam jeszcze pierwsze i ostatnie 3 o. ryżem.]
Po 155 rz. dżersejem zaczęłam ażurowy pasek według wzoru [po o. brzegowym]: 
 


 8
oo
/3
7
/
o

o
/3
o
5

o
/3
o


3
o
/3
o
/
o

1

 o - narzut
/- dwa o. razem na prawo
/3 - trzy o. razem na prawo
pusta kratka- o. prawe
rzędy parzyste na lewo

tę sekwencję 8 rzędów powtórzyłam 4 razy, przy czym pośrodku wykonałam otwór na głowę: czyli w 15 rzędzie ażurowej części przerobiłam pierwszych 45 o. wzorem ażurowym, a 50 kolejnych o. [środkowych] zamknęłam i wzorem ażurowym przerobiłam końcowych 45o. Następnie w rzędzie 16, po przerobieniu [według wzoru] 45 o. ponownie nabrałam zamkniętych w poprzednim rzędzie 50 o. Dalej według wzoru. 
Po przerobieniu 32 rz. ażurem następne 170 rz. wykonać dżersejem, przy czym w ostatnich 25 rz. przerabiałam po i przed o.brzegowym pierwsze i ostatnie 3 o. ryżem.]. Ostatnich 6 rz. ryżem. Zamknąć wszystkich 140 o. 
przód i tył gotowe w jednym kawałku, teraz pora na 
rękawy
po prawej i lewej stronie prostokąta podniosłam na rękawy środkowych 70 o. brzegowych [tylko zewnętrzną nitkę], następnie  przerobiłam 8 rz. ażurem 
[tak naprawdę podniosłam tylko 60 o. a w pierwszym rzędzie wzoru ażurowego tam gdzie należało przerobić 3 o. razem na prawo przerabiałam tylko 2 o. na prawo - sama nie wiem dlaczego tak zrobiłam, może po to, by się tak nie marszczyło?]
następnie 50 rz. dżersejem i w 51 na skos rękawa odjęłam po każdej stronie po 1. o, co powtórzyłam jeszcze 4 razy co 6 rz. i jeszcze 6 rz i 6 rz. ryżem i można zamykać. Najwygodniej po zamknięciu ostatniego o. zostawić tu sobie dłuższą nić, która następnie możemy zszyć rękaw i bok do miejsca, gdzie zaczyna się ryżowy fragment brzegu.

2 komentarze:

  1. Ojojoj! Ale ładny! Bourette jest świetne, ja już kolejną bluzkę robię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja mam dwie w planach! Bourette też uzależnia...

      Usuń